IPG LIGHTWELD 2000 XR
Part reference number: IPG-LIGHTWELD-2000XR
Add to Quote
Add to Quote
Specifications Included Applications
SpecificationsIPG LIGHTWELD 2000 XR
Laser powerup to 2000 watts
Peak Pulse Power3000 watts
Welding capability (Aluminum 3 & 5 Series)up to 8 mm (0.315”)
Welding capability (Aluminum 6 Series)up to 5 mm (0.200”)
Welding capability (Titanium & Nickel Alloys)up to 7 mm (0.275”)
Welding capability (copper)up to 3 mm (0.120”)